• benchmark.pl
  • Windows 8
  • Windows 8 w rytmie urządzeń Lenovo ThinkPad - premiera tabletu i konwertowalnego ultrabooka
Systemy operacyjne

Windows 8 w rytmie urządzeń Lenovo ThinkPad - premiera tabletu i konwertowalnego ultrabooka

przeczytasz w 4 min.

Nie tylko dla biznesmenów

Lenovo Thinkpad Tablet 2 i Twist - tablet ultrabook

Lenovo może mijający rok uznać za bardzo udany. Bardzo dynamiczny rozwój, wzrost sprzedaży o 132%, liczne premiery produktowe, eleganckie produkty jak ultrabook ThinkPad X1 Carbon i pozycja prawie lidera rynku pecetów, to z pewnością powody do zadowolenia. Tymi informacjami podzielił się z nami polski oddział tego koncernu. Na dokładkę czekała nas oficjalna polska premiera dwóch nowych urządzeń - tabletu ThinkPad Tablet 2 i konwertowalnego ultrabooka ThinkPad Twist.

Oba urządzenia mają charakter biznesowy, a ich ceny nie należą do najniższych. Lenovo liczy jednak, że dzięki wysokiej jakości wykonania wśród zainteresowanych znajdą się nie tylko panowie w białych kołnierzykach. 

Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze, a Lenovo faktycznie ma powody do świętowania. Informacjami o sukcesach rynkowych podzielił się z nami Andrzej Sowiński, dyrektor generalny polskiego oddziału Lenovo. Nie chcąc nas zanudzać licznymi tabelkami ograniczył się do jednego wymownego wykresu.

Według danych IDC Lenovo jest w Polsce już na drugim miejscu pod względem sprzedaży. Lenovo chwali się, że jego produkty cieszą się zainteresowaniem już nie tylko w dużych miastach. Coraz więcej zamówień składanych jest przez sklepy z niewielkich miejscowości. Lenovo zapewnia, że dba o wsparcie klienta również w tych miejscach.

Lenovo Andrzej Sowiński dyrektor generalny

Statystyki dotyczące ogólnoświatowych udziałów w rynku nie są jednoznaczne, gdyż różne agencje stosują różne kryteria. Mimo to, niezależenie od przyjętych zasad, Lenovo jest albo liderem, albo blisko pierwszej pozycji na rynku pecetów. Andrzej Sowiński przypomniał nam o licznych premierach produktowych w 2012 roku, wśród których znalazła się liczna rodzina komputerów AIO oraz ultrabooki. Lenovo wszedł także na rynek tabletów, a teraz atakuje również segment produktów z Windows 8.

Odłóżmy jednak dyskusje biznesowe na bok, a zajmijmy się nowościami, które mimo kończącego się 2012 roku, Lenovo wprowadził na rynek. Jako pierwszy zaprezentowany został przez Piotra Lodę tablet z Windows 8 (standardowym lub w wersji Pro). Wydawałoby się, że nie można wiele zmienić w konstrukcji tabletu, a jednak. Lenovo Thinkpad Tablet 2 może się podobać. Mimo że numerek wskazuje, iż jest to następca modelu Thinkpad Tablet, tak nie jest. Po bliższym zapoznaniu się z urządzeniem zauważymy, że obudowa jest jednak nieco inna, choć i w tym modelu znalazło się piórko.

Lenovo ThinkPad Tablet 2 widok pod kątem
Premiera Lenovo Thinkpad Tablet 2 nieco się opóźniła, ale jak się dowiedzieliśmy, producent chciał mieć pewność, że nie będzie żadnych problemów ze sterownikami i kompatybilnością ze sprzętem.

Oglądany z daleka ThinkPad Tablet 2 przypomina słynny produkt Microsoftu, ale wnętrze ma nieco inne. Czas pracy 10 godzin przy zastosowaniu jedynie 2 komorowego akumulatora i wadze całej konstrukcji 585 gramów, powinien już coś sugerować. Wewnątrz mamy do 2 GB RAM, 32 lub 64 GB pamięci flash i niskonapięciowy procesor Intel Atom Z2760 (1,8 GHz dwa rdzenie, cztery wątki). To właśnie zastosowanie tego ostatniego elementu pozwoliło na uzyskanie tak długiego czasu pracy. Lenovo chwali się, że jest to najlżejszy i najcieńszy tablet na świecie. I jeszcze jedna ciekawa informacja - układ GPU jest identyczny jak w najnowszym iPadzie.

Niewielkie wymiary nie są przeszkodą (przy rozsądnie zaprojektowanej obudowie) w umieszczeniu pełnowymiarowego portu USB. Oprócz tego złącza mamy także port mikroUSB do ładowania akumulatora, miniHDMI, sloty kart mikroSIM i mikroSD, złącze słuchawkowe oraz schowek na piórko. Łączność bezprzewodową zapewniają Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 i opcjonalnie modem 3G (wtedy tablet waży równe 600 gramów).

Lenovo ThinkPad Tablet 2 fotografowanie
Funkcje multimedialne zapewniają podwójny mikrofon z redukcją szumów, głośniki stereo, przednia kamera 2 Mpix z wideo 720p, tylna kamera 8 Mpix wyposażona w doświetlający LED. Można ją używać na przykład w powyższy sposób.

Dotykowy ekran tabletu ma rozdzielczość 1366 x 768 pikseli przy przekątnej 10,1 cala. Wykonano go w technologii IPS z podświetleniem LED i zabezpieczono szkłem ochronnym. Tym razem zamiast szkła Gorilla zastosowano inny produkt. Jak się dowiedzieliśmy, jest to jeszcze lepsze zabezpieczenie niż szkło Gorilla. Nie wiemy kto jest producentem, ale być może jest to szkło Xensation Cover, którego producentem jest Schott. To jednak tylko nasze domysły.

 Lenovo ThinkPad Tablet 2 rysowanie
Cyfrowe piórko dołączane do ThinkPad Tablet 2 pozwala na precyzyjne wprowadzanie danych lub rysowanie.

Na spotkaniu mogliśmy pobawić się jedynie tabletem, ale Lenovo przygotowało kilka akcesoriów, a wśród nich klawiaturę z touchpadem i trackpointem. Nie wyposażono jej w dodatkowy akumulator.  

Ci użytkownicy, którzy nie mogą zdecydować się - tablet czy notebook - mogą wybierać spośród dwóch rozwiązań. Albo dodatkowa odłączana klawiatura albo konstrukcja konwertowalna. Lenovo wybrało, nie pierwszy zresztą raz, tę druga opcję projektując ultrabooka Lenovo Twist . Jego 12,5 calowy ekran LCD IPS o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli (dość niestandardowa przekątna jak na dzisiejsze warunki) jest obracany na zawiasie. Choć produkt jest skierowany do profesjonalnych zastosowań, ma błyszczący panel. To po części wymóg narzucony przez zastosowanie dotykowej powłoki. Całość zabezpieczono Gorilla Glass 2.

Jak wygląda konwersja ultrabooka w tablet i na odwrót prezentuje nasze krótkie wideo.

Co znalazło się wewnątrz Lenovo ThinkPad Twist? Jednostką centralną może być jeden z niskonapięciowych procesorów (ULV) Intel Ivy Bridge. Można wybierać pomiędzy modelami z Core i3, i5 oraz i7. Pamięć RAM ma pojemność do 8 GB, a jako dysk można zainstalować tradycyjnego talerzowca lub SDD o pojemności 128 GB. Pozostałe parametry są następujące:

  • jasność ekranu 350 nitów
  • port Ethernet 1 Gbps
  • Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • kamera HD 720p
  • mikrofon i głośniki stereo
  • 7 godzin pracy na akumulatorze
  • klawiatura odporna na zalanie
  • czytnik kart pamięci
  • porty: 2 USB 3.0, miniDP, miniHDMI
  • wymiary 313 x 236 x 20mm
  • waga 1,56 kilograma

Lenovo ThinkPad Twist ultrabook
Ultrabook po konwersji w tablet nadal pozwala na dostęp do najważniejszych klawiszy funkcyjnych, które w tym przypadku zostały umieszczone poniżej panelu LCD.

Na zakończenie oficjalnej prezentacji Tomasz Byskosz podkreślił, że pokazane nam produkty Lenovo to odzwierciedlenie trendów rynkowych, a także planów koncernu na rok 2013. Ma być zatem przenośnie, lekko i długo na baterii. Oby również nie najdrożej.

Nasze sprawozdanie nie byłoby pełne, gdyby nie uzupełnić go o najważniejsze informacje dla kupujących - ceny. Lenovo Twist, jak zapewne niektórzy z was zauważyli, jest już w sprzedaży. Obecnie dostępne konfiguracje kosztują od 3500 złotych wzwyż.

Lenovo ThinkPad Tablet 2 pojawi się nieco później, ale jak zapewnił nas Piotr Loda, jeszcze w tym roku. Jego cena będzie zależała od konfiguracji, a na tę wpływa ilość pamięci i wyposażenie w moduły komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi i 3G. Najtańsza konfiguracja została wyceniona na około 2300 złotych. W drugiej połowie 2013 roku możemy spodziewać się także wariantu tabletu z modemem LTE.

Źródło: Inf. własna, Lenovo, fot: Karol Żebruń, Alicja Żebruń

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!